Od 1. srpna 2024 je účinná další novela vodního zákona, která přináší změny především v oblasti řešení havarijních situací na povrchových vodách. Novela řeší nově mj. registr výpustí ze zdrojů znečištění do povrchových vod a dále přináší změny ve vymezení závadných látek. Uživatelé závadných látek, kteří mají povinnost vypracovat havarijní plán, musí tento po schválení vodoprávním úřadem nově vložit také do ISPOP. Dále se mění také definice havárie, povinnosti při havárii a další oblasti.
Co se týče vlastních havarijních plánů, tak to jsou plány opatření pro případ úniku závadných látek. Ty by měly sloužit k prevenci úniku takových látek do vod, protože připravují uživatele na případ možné havárie.
Zpracování havarijního plánu se týká uživatelů, a to fyzických osob i firem, kteří nakládají se závadnými látkami ve větším rozsahu nebo se zvýšeným nebezpečím pro povrchové či podzemní vody.
Novinou u havarijních plánů se nyní stala povinnost vypracovaný plán po schválení vodoprávním úřadem vložit do integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí neboli ISPOP.
Havarijní plány umíme a zpracováváme, takže pokud se Vás tato povinnost týká a potřebujete s havarijním plánem poradit a připravit ho, neváhejte se na nás obrátit.