Ochrana podzemních vod je soubor činností, které směřují k ochraně jakosti, zdravotní nezávadnosti a množství podzemních vod. Ochrana vod je buď preventivní, kdy se pomocí různých opatření (jako například stanovením ochranného pásma) snažíme o předcházení jejich znehodnocení, nebo následná, kde již dochází k aktivnímu řešení problému kontaminace nebo jiného znehodnocení vodních zdrojů.
Pro ochranu podzemních vod primárně slouží vyhlašování ochranných pásem, k čemuž je zapotřebí zpracování odborného posudku.
Stanovování ochranných pásem vodních zdrojů vychází ze zákona o vodách. Rozděluje se na OPVZ I. stupně, které by mělo mít rozlohu 20 x 20 metrů, přičemž vodní zdroj se nachází uprostřed. Existují však i případy, kdy je velikost OPVZ I. stupně násobně větší, a to především v případech, kdy se jedná o zdrojem jako jsou například jímací řezy, které jsou ovlivněny především infiltrací srážkové vody. V některých případech se stanovuje i OPVZ II. stupně, které zajišťuje ochranu infiltrační oblasti daného zdroje.
Ochranné pásmo I. stupně musí být oploceno a označeno, u rozsáhlých OPVZ jsou hranice označeny značkami ze všech přístupových cest a směrů ke zdroji.
Specifická je ochrana minerálních a léčivých vod, kdy je důležité chránit nejen jejich kvalitu a množství, ale také jejich fyzikální a chemické vlastnosti (teplotu, obsah minerálních látek apod.).